שאלה למועמדים: מטרות האיגוד ומימושן

מטרות העמותה בתקנונה מפורטות כך:

1. מטרות העמותה
    א) קידום פעילות אסדרה עצמית בתחומי האינטרנט; לרבות גיבוש כללי אתיקה, ואמצעים נוספים וזאת תוך שמירה על ניטרליות הרשת.
    ב) להוות גוף טכנולוגי מוביל לניהול תשתיות האינטרנט בישראל ולקידום קהילת הגולשים.
    ג) הקצאת שמות מתחם והסדרת התחום, בישראל.
    ד) ייצוג ארגון האינטרנט העולמי (ISOC - Internet Society) בישראל.
    ה) הרחבה והעמקה של השימוש באינטרנט בחברה הישראלית באופן בטוח, נגיש ופתוח.
    ו) קידום נושאים הקשורים ברשת האינטרנט בישראל לצורך מחקר, חינוך ואוריינות, תקשורת ושיתופי פעולה בהקשר זה.
    ז) השתתפות ביצירה ועדכון של תקינה (ישראלית ועולמית) הקשורה לרשת האינטרנט והשימוש בה.
    ח) קידום הרמה המקצועית והעשרה של העוסקים בתחום ע"י ארגון ימי עיון, סדנאות והפצת חומרי ידע מקצועי.
    ט) ייצוג קהיליית האינטרנט הישראלית בגופים בינלאומיים שונים לרבות: ICANN (the Internet Corporation for Assigned Names and Numbers).
    י) כל פעילות אחרת לקידום נושא האינטרנט בישראל.
  1. מה למיטב ידיעתך עשו באיגוד בשנים האחרונות כדי לקדם את מטרה א? (לא החלק הפסיבי של “תוך שמירה…”, אלא האקטיבי של “קידום פעילות…”)
  2. בהמשך לכך, האם יש נושא במסגרת המטרה שהיית רוצה לקדם, ואיך תפעל כדי לקדם?
  3. איך לדעתך ניתן לקדם את מטרה ב?
  4. אם היית יכול לסדר את מטרות העמותה לפי סדר עדיפות, איך סעיף זה היה נראה?

אני חושב שכדאי להפנות את השאלה הזאת לכל חברי הוועד הנוכחיים גם, כדי לדעת על פועלם בלי קשר לאיגוד.

היי יהודה,
תודה על השאלות ואני אנסה לענות עליהם בצורה טיפה שונה מהאופן שבו הן בנויות וזאת מתוך ההבנה שלי מה מקור הבעיה (כן, כולנו מבינים שיש בעיה ואותה צריך לפתור בהקדם האפשרי).
אני מאמין שהבעיה המרכזית של איגוד האינטרנט בצורתו, פעילותו ומבנהו היא הלגיטימיות. הבחירות המתנהלות עתה (כמו גם בחירות הקודמות) יעצימו את כוחה. כשאני נתקל בשנים אחרונות בחברי איגוד לשעבר או באלו שאני (ואולי גם אתה) הייתי רוצה לראותם כחברים באיגוד, אני שואל אותם לא פעם – למה את/ה לא בפנים? למה לא מצטרף? למה לא מצביע ו/או משתתף בפעילות וכך משפיע? התשובה היא כמעט תמיד אותה תשובה – אין לי, כחבר איגוד, השפעה! האופן בו בנוי המנגנון, מונע ממני את האפשרות להשפיע והמנגנון בצורתו הנוכחית מייצג את דעתם ונטייתם של קבוצה קטנה של חברים (יתכן ולרובם כוונות טובות וטהורות) ולא משקף ו/או יכול לשקף את הציבור הרחב. לכן, בהתייחס לשאלתך הראשונה לגבי מהות הפעילות האקטיבית לאסדרה עצמית - התשובה היא - כמעט שום פעילות שיעשה ו/או עשה איגוד בשנים אחרונות לא יכולה לתרום לאסדרה עצמית אמתית - כזו מייצגת את החברה הישראלית בצורה מיטבית. אין לי ביקורת על עבודתה של עו"ד מיטל גרייבר-שוורץ, סמנכ"לית קשרי קהילה ורגולציה - אך הדעות אותם היא מייצגת והנושאים אותם היא בוחרת לקדם והאופן בו היא עושה את זה - הם ביטוי לדעותיה האישיות ודעותיהם של מספר מצומצם מאוד של החברים המשתתפים בהליך קבלת החלטות.
לשאלתך מה הייתי עושה אחרת? פרסתי את דעתי ואת הצעותיי בנושא לפני כמה ימים בפני מנהלת הקהילה באיגוד. אני מאמין כי הפתרון לסוגייה בהקמת קהילות/ועדות על פי קבוצות השתייכות (צרכנים, אקדמיה, תעשייה וכו’) שיקבלו יצוג לנציג נבחר מטעמם בוועד המנהל. זוהי תשובה שלי לשאלתך השניה.
מכאן גם תשובתי לשאלתך על אודות לסדרי עדיפות במטרות העמותה . לדעתי הנושא הדחוף ביותר הוא דיון מחודש על המטרות עצמן באופן שבו ישקף את החברה הישראלית במתכונת שציינתי לעיל.
ברור לי כי תהליך כזה יהיה ארוך ומצריך חשיבה אסטרטגית מעמיקה. מאידך, ברור לי כי זו השעה לפעול ואין לנו לגיטימציה להשאיר את עבודה זו לדור הבא – יתכן וזו ההזדמנות האחרונה.
מקווה שעניתי על שאלותך ובמידה ולא אשמח להרחיב.

הבהרת את עמדותיך וענית לכל השאלות, על זאת בלבד מגיעה לך תודה בפורום זה :slight_smile:

יהודה שלום,

אני חושב שפעילות האיגוד בתחום האסדרה חסרה וכי נדרש מהאיגוד וטבעי לצפות כי הוא יוביל את גיבוש כללי האתיקה. יחד עם זאת אני כן רואה את ההקפדה של האיגוד לשמירה על חופש הביטוי והאני מאמין שלי הוא כי דברים אלה צריכים לבוא בהלימה וכי חופש ביטוי צריך לבוא תוך הגדרה ברורה של כללי אתיקה. זהו קו עדין מאחר ולשאלות של מה יקרה כשכללי אתיקה אלו לא ישמרו ומה סמכותו של האיגוד במקרים אלה (אם הוא בכלל צריך להיות גוף אכיפה) אין לטעמי תשובה ברורה וצריך להתנהל דיון ציבורי לגבש המלצות בנושא.
כפי שכתבתי, אני רואה חשיבות רבה בהרחבה והעמקה של השימוש באינטרנט ובייחוד בגילאים הצעירים תוך הקניית כלים כבר בשלבים המוקדמים לאינטרנט בטוח. כמי שבא מעולמות ההתמודדות עם איומי סייבר, אפעל להעמיק את הקשר עם מסגרות חינוכיות בכדי לבנות/לשפר את דרך הפעולה של מסגרות חינוכיות בנושאים אלה.

תודה @avi על המענה.

ובתגובה לשאלתך לגבי סמכות האיגוד, המטרה לא מכוונת אסדרה עם רגולציה, למרות שאין ספק שזה אפשרי, אבל לדעתי זה לא מחייב ולכן זהו נושא לדיון בכל בנפרד עבור כל נושא שיעלה, האם האיגוד צריך לקחת חלק בבקרה ואכיפה או לא. בסופו של דבר המטרה היא להגיע לאסדרה עצמית ולהפחית בחוקי מדינה שיוצרים מצב קשיח בעולם משתנה.

מסכים שזו השאיפה אבל היא אופטימית מאוד ולכן צריך את הדיון הנפרד