שמות מתחם מלפני 1999

קודם כל אני שמח שהתקבלה החלטה. כל החלטה.

https://www.isoc.org.il/files/newsletters/99-domains.html

אפשר הרחבה על המשמעות של הקפדה על כללי רישום טרום-99?
האם שמות מתחם שנרשמו לאחר 99 נחשבים לצורך חישוב מקסימום שמות המתחם שמותר להחזיק?
האם שמות מתחם המוחזקים לצורך מכירה, ותו לא, אכן יופקעו?

לייק 1

@uda
איך החלטה של לא לעשות דבר זאת החלטה?

קרין נהון טיפלה בנושא הזה בשנתיים האחרונות, והאיגוד הוציא מאות אלפי שקלים על הנושא ביעוץ משפטי. בסופו של דבר התקבלה החלטה שמשרתת קבוצה מצומצמת של אנשים על חשבון כלל רושמי שמות המתחם במדינת ישראל ובסופו של דבר הציבור הישראלי.
האיגוד הפסיד מיליוני שקלים מאגרות הרישום הללו במשך השנים, והנושא התמהמה בגלל שחברי ועד בעבר וספקים של האיגוד בהווה מחזיקים בשמות מתחם כאלו.

ההמנעות מהחלטה היא המשך להתנהלות של האיגוד בשנתיים האחרונות לרבות התקציב הגרעוני האחרון. התנהלות שמנסה לבזבז את הכספים של האיגוד ככל שניתן כדי לחמוק מתשלום מס.

מברך על ההחלטה. אכן, האיגוד עסק בנושא שנים רבות, מתוך ניסיון להחיל את כללי הרישום על שמות המתחם מלפני 1999. עם חילופי האנשים גם בהנהלה, גם בועד המנהל וגם בועדת היגוי תשתיות, נראה שרבים בחנו את הנושא, כל אחד בצורה עצמאית. כך שההחלטה ללא ספק היא עניינית, נטולת אינטרסים, מתוך הבנת המשמעויותהשונות.
לאור הלחץ המופעל על ידי מספר גורמים, צריך גם אומץ לקבל את ההחלטה שהתקבלה - ולראיה התגובה לעיל.
יש לציין שהנימוק הותיק כאילו האיגוד “מפסיד” הכנסות בגלל הפטור מתשלום של רושמי שמות מפני 1999 נובע מההנחה שגויוה שמטרת האיגוד למקסם את הכנסותיו - ולא היא : המטרה היא לשרת את קהילת האינטרנט ולעשות את הדבר הנכון משפטית ומוסרית, כפי שנהג הועד המנהל. ברכות !
רימון

@rimonlevy

אני מסכים בהחלט שמטרת האיגוד היא לא למקסם את הכנסותיו. אבל אובדן ההכנסות היה יכול להיות אמצעי להוזלת מחיר הדומיינים לכלל הציבור. דבר שהוא חלק ממטרות האיגוד. בנוסף הוא היה משרת את עקרון השיוויון שהאיגוד דוגל בו, ולא יוצר מצב שבו רק קומץ מקורבים כמו חברת הוועד בעבר שאולה הייטנר לא משלמים כלל. מזכיר לך שרק באמצעות לחץ חיצוני היא נאותה להתחיל לשלם אחרי שנים על הדומיין שברשותה.

בנוסף אם מטרת האיגוד היא לא למקסם את הכנסותיו, מדוע יותר ממחצית מתקציב האיגוד לא מיועדת כלל לתשתיות? האיגוד היה יכול להסתדר מצוין עם מחצית מההכנסות. הוא בסך הכל מנהל מאגר של 250 אלף רשומות. בשביל זה צריך מיליוני שקלים בשנה?
למעשה התקציב האחרון אפילו מראה שלאיגוד יש כזה עודף הכנסות משנים קודמות שהוא יכול להסתדר גם תקציב גרעוני של מיליוני שקלים.

אודה אם תוכל להבהיר את הסתירות הללו.

בבקשה תפתחו דיון נפרד על הנושא…

אבל היות וכבר התחלת… עצם קבלת ההחלטה לאכוף את כללי טרום-99 על אותם שמות מתחם היא חשובה לא פחות.
כיום קיים מצב שאנשים מפרים את אותם כללים ומולם צריך לפעול
(קח את nadlan.co.il שלמעשה מוחזק לצורך מכירה, מתוך ידיעה אישית, אבל אף אחד לא עשה לו כלום עד היום כי יש לו שם מתחם לכל החיים, לכאורה)

היות ומועלית שאלה עקרונית לגבי מטרות האיגוד, אגיב - מבלי לרצות לנהל פולמוס בפורום בו כנראה רק 4 חברים קוראים (כולל אותי…)
מטרת האיגוד אינה רק ניהול מאגר שמות המתחם, אלא רחבה הרבה יותר, שהיא לשרת את קהילת משתמשי האינטרנט - שכמובן כוללת גם רושמי שמות מתחם, אלא הרבה יותר. אציין שבעיניי, מטרת האיגוד היא גם להבטיח שרשת האינטרנט תהיה פתוחה וגלובלית גם לדורות הבאים, כלומר אלו שעוד יהיו משתמשי אינטרנט בעתיד - וגם להם לאפשר ליזום, לחדש, ללמוד ולהתפרמס מרשת פתוחה וגלובלית.

פעילויות האיגוד לצמצום הפער החברתי, הסרת חסמי גישה ומניעת רגולציה מגבילה הן לא פחות חשובות מפעילות רישום שמות מתחם.

אוסיף שמי שקורא להתערבות ממשלתית בנושא רישום שמות מתחם בעצם פועל בניגוד למטרות האיגוד וערכי הליבה של קהילת האינטרנט, הדוגלת בהסדרת סוגיות רגולציה באמצעות החברה האזרחית, בהסכמת כל הצדדים המעורבים (כמובן, גם הממשלה , אבל במעמד שווה עם כל הצדדים המעורבים, לא באמצעות חוק).

הי,
רשום בחלטה כי “יחד עם זאת, שמות מתחם אלו לא יהיו זכאים לשירותים חדשים שהופעלו החל משנת 1999”.
על אלו שירותים מדובר?

יהודה -

  1. המגבלה על מקסימום של 10 שמות מתחם לחברה אינה קיימת בכללי הרישום שלאחר 1999. לפיכך רק אם חברה ספציפית רשמה יותר מ-10 שמות מתחם לפני 1999 הכלל הרלוונטי יהיה תקף לגביה.
  2. האפשרות להפקיע שם מתחם שנרכש רק מתוך כוונה לסחור בו תבחן לגופו של כל מקרה ומקרה בנפרד.
  3. רק כדי לתת רקע לדיון - כללי הרישום שנהגו עד סוף 1998 נמצאים בכתובת הזו - https://www.isoc.org.il/domain-name-registry/old-registration-rules-1998

לביא

מדובר בשירותים כמו DNSSEC ושירותים נוספים שאנחנו מתכוונים להציג בזמן הקרוב.

אם חברה המחזיקה בשמות מתחם מלפני 99 נרכשת על ידי חברה אחרת, כולל העברת נכסים, הכללים הישנים חלים גם על החברה הרוכשת?