הבהרה בנוגע לתפקיד הרשמים

קהילת איגוד יקרה, אני פה כרגיל עם שאלה.

בעולם, בדרך כלל הרשם מקבל זכות לנהל סיומת מסויימת, (לא הייתי מנסח את זה ככה בדיוק, אבל כן) והוא רשאי לרשום באותה סיומת דומיינים ולנהל את הדומיינים באותה סיומת שנרשמים דרכו. (לדוגמת GoDaddy + .com) אך למיטב הבנתי, בארץ הדבר שונה.

למה בארץ, שאני רושם דומיין דרך רשם X, הרשם לא רושם את הדומיין, הוא שולח בקשה למרשם הדומיינים (האיגוד) שירשום את הדומיין. למה הניהול לא עצמאי? הרי בסופו של דבר, DNS, DNSSEC, אנשי קשר, הכל מנוהל דרך האיגוד, אז מה הצורך ברשמים? מצד אחד אני מבין את הרעיון מאחורי זה, יצירת שוק ותחרות לדבר בארץ, מצד שני, אני שואל למה חצי צעד, ולמה לא לתת לרשמים זכות ניהול על אותם דומיינים? אני מודע לזה שזה לא ככה בכל הרשמים ובכל הסיומות בעולם, אבל נכון להיום אנחנו חיים במצב שהאיגוד צריך לאשר דומיין, לאשר שינוי DNS או הוספת רשומות DS, וכו’

למה שהניהול לא יהיה עצמאי של הרשמים? אני חושב שהטענה שלי ברורה.

כרגיל, אשמח לתשובות הבונות שלכם, מחכה לדעתכם בנושא, דניאל.

במה שכתבת יש הרבה מאוד אי דיוקים ואני אנסה לתת לך הסבר מעט יותר מקיף. תחילה נגדיר שני מונחים - מרשם ורשם.
מרשם הוא מסד נתונים הכולל את כל שמות המתחם בסיומת מסויימת מהרמה הראשונה (כלומר COM, IL, ORG וכד’). המרשם מנוהל על ידי גוף אחד ולא ניעתן לפצל אותו בין מספר גופים. ברוב העולם המערבי המרשם מנהול על ידי גוף ללא כוונת רווח.
רשם הוא גוף, בדרך כלל מסחרי, המתווך בין המשתמש הרושם שם מתחם למרשם. הוא גובה את הכסף מהלקוח הסופי ודואג לבצע את הרישום במרשם.
ברוב המדינות המערביות ובכלל זה ארה"ב, מדינות אירופה, ישראל וחלק מהמדינות במזרח הרחוק השרשרת של “לקוח–רשם–מרשם” היא זהה. אתה מציין בהודעה שלך את GODADDY שהוא רשם אבל הוא אינו ה-“מרשם”. יתר על כן, בארה"ב פועלים עוד מאות גופים מסחריים הרושמים שמות מתחם בסיומת COM (וגם בסיומות אחרות) - חפש בגוגל register a domain ותקבל רשימה ארוכה מאוד של תוצאות. ה-“מרשם” בארה"ב מנוהל בסופו של דבר על ידי גוף שנקרא ICANN שמאוד דומה במהותו לאיגוד - הוא ארגון עצמאי ללא כוונת רווח.
בישראל המנגנון הוא זהה - איגוד האינטרנט הוא המרשם ובארץ פועלים כ-10 רשמים הפועלים ישירות מול הלקוחות. רשמים אלה מנהלים מולך את תהליך הרישום וגבית הכסף ומבצעים את הרישום באיגוד האינטרנט. הרשמים בארץ אינם מנהלים מרשם.
אני מקווה שעכשיו הנושא ברור יותר.

הי לביא, אני מעריך מאוד את המענה שלך. זה פחות או יותר היה הכיוון שלי, כנראה שהתבלבלתי בין “רשם” ל-“מרשם” כמה פעמים.

בכל מקרה, תודה על החידוד של הנושא.

יום טוב.