רשומות whois - gov.il

מי אחראי על המידע ב-whois על שמות מתחם של gov.il?
אם יש רשומות DNS על gov.il ישירות, כולל MX, האם לא כדאי שתהיה רשומה ב-whois למי לפנות?

כרגע ידוע לי על שני שמות מתחם בשימוש תחת gov.il ללא רשומה ב-whois (מלבד gov.il עצמו)

• 70.gov.il
  • tlvmc.gov.il

עריכה: כבר התכתבתי עם מישהו אצל ה-CIO, אבל השאלה היא מה עמדת האיגוד בנושא, והאם באיגוד רוצים / יכולים לטפל בעניין שמות מתחם אחרים (idf / ac / k12 / muni) [@yoram.h @karine.n]

ראשית - דומיין חייב להכיל 3 תוים מינימום (אגב הסיבה ש 0404 נקרא כך ולא רק 04)

שתי הכתובות לא מאויישות ופנויות לשימוש — בגלל זה אין להן רשומות :slight_smile:
הרישום של כתובות GOV \ GOV.IL \ AC וכו — מוקצה מאיגוד האינטרנט הישראלי. ולמיטב ידיעתי לא ניתן לרכישה עצמאית - אלא מוקצה על ידם. פנה אל האיגוד בצור קשר וברר על הדומיין ומי הגוף שעבורו נבנה האתר והם יאשרו לך איך לרשום אותו

1. הכלל של 3 תווים חל רק על שמות מתחם שהרישום שלהם מנוהל על ידי האיגוד
  2. שני שמות המתחם מאויישים ובשימוש, כנס לאתר חגיגות ה-70 של מדינת ישראל או תשלח הודעת דוא"ל לעובדים באיכילוב

להבנתי, שמות המתחם idf.il ו-gov.il בכלל לא מנוהלים אצל האיגוד, לכן שאלתי מי כן, ומי אחראי לעדכן את ה-whois.

ביררתי לך יותר לעומק— רכישת GOV GOV.IL דרך ממשל זמין, רשומות ac דרך האיגוד.
בהצלחה

תודה.

1. אין “רכישה” של כתובות gov.il, ממשל זמין אחראי על הקצאת שמות מתחם תחת gov.il, הפוסט שלי נוגע לבעיה בעיניי בצורת הרישום (או חסרונה ליתר דיוק) של שמות המתחם הללו
  2. לא כתבתי מילה על AC, הוא לא רלוונטי לדיון והרישום שם למיטב ידיעתי עקבי, בניגוד ל-gov.il

שוב תודה, אני מתמצא בנהלים ובכללים, אני מעלה בעיה, לא שאלה.

אז פנה לממשל זמין למחלקה הטכנית לשאלה על הדומיין, לא הבנתי - האם הם לא מספקים את המידע כלל גם בדרישה פרטנית?
או — לחילופין- משער שאין טעם לספק את הפרטים, כי רק הם מקצים אותם ולכן זה ברור שהם הפרטים, ותקשורת עם איש טכני בגופים כאלו אינה ערוץ פתוח לציבור, אז משער שיש חשיבה מאחרוי הדברים של חשיפת הפרטים- כך שרק מי שנוגע לדבר ידע, ומי שלא- יעבור בצינורות המקובלים להגעה לאיש הטכני בניהול של דומיין מסוייים של ארגון \ מוסד ממשלתי עם סיומת GOV כי הרי מי עוד יכול לשלוט או לנהל חוץ ממשמשל זמין ומהרשות\הגוף שמנהל את האתר.
תשובה מושכלת
הייתי פונה לממשל זמין לשאול אותם במחלקה טכנית עד שאגיע לאיש הנוגע לדומיינים לשאול אותו את כל השאלות הפרטניות של ידע

אני לא מצפה מהם לספק לי את המידע בפניה פרטנית, זו בדיוק המטרה של WHOIS, לספק את המידע…

יהודה, כהרגלך אתה מעלה סוגיות מעניינות וחשובות. לצערי, בתחילת ניהול המרשם של .IL, הועברה האחריות ל-gov.il לממשל זמין. האופן שמרחב gov.il מנוהל אינו תואם את מדיניות האיגוד, והדוגמאות שלך מצביעות על כך. למשל, יש שמות מתחם תחת gov.il הרשומים כרמה שלישית רגילה, ומופיעים ב-wohis (למשל - pmo.gov.il). לעומת זאת, מאחר ו-gov.il נרשם כשם מתחם בעצמו (ולא רק SLD), וניתן להגדיר לו רשומת MX (יש כתובת דוא"ל שהם user@gov.il) אז בפועל חלק מ-gov.il מתנהל כמו שם מתחם, ולא SLD. לו ממשל זמין היה רשם ל-gov.il מטעם האיגוד, התופעות הללו לא היו קורות.

הדוגמאות הללו ממחישות, אגב, מדוע האיגוד אינו רוצה לפתוח את ה-SLD לרישום חופשי - זה יאפשר לכל בעל שם מתחם ברמה השניה לנהל מרשם מעצמו, ללא כל מנגנוני הבקרה הקיימים היום ברישום תחת co.il, org.il ו-net.il כדוגמא.

דווקא הנושא האחרון פחות מטריד, מדינות רבות עשו את זה והן חיות בסדר גמור עם תתי ה"מרשמים"…

אני בקשר עם מישהו ממשל זמין, אז הנושא הזה סגור מבחינתי בהקשר האיגוד.